Apple iPad Air 11‑inch (2026) M4 Chip 256GB Wi-Fi Space Grey
Main image
Click to view image in fullscreen
calcActive())">
Apple iPad Air 11‑inch (2026) M4 Chip 256GB Wi-Fi Space Grey
Condition : New
1 year Warranty Warranty policy
15 Days Easy Returns Return & refund policy
SKU
9425
AED 3,299.00
(Includes VAT)
AED 4,999.00
34% Off
(Includes VAT)
% Off
Description
More Information
| Brand | Apple |
|---|---|
| Launch / Series | 2026 |
| Storage | 256GB |
| Body / Dimensions | 247.6 × 178.5 × 6.1 mm, ~464g (Wi-Fi model) |
| Display | 11-inch Liquid Retina display, 2360 × 1640 resolution, True Tone, 500 nits brightness |
| Camera | 12MP rear camera, 12MP front (Center Stage support) |
| Chipset | Apple M4 chip, 8-core CPU, 9-core GPU, 16-core Neural Engine |
| OS | iPadOS |
| Network | Wifi |
| Battery | Li-Po 7606mAh (28.93Wh) |
| Comms | USB-C port, GPS (via Wi-Fi), Smart Connector |
| Additional Features | Touch ID (top button), Apple Pencil Pro support, Magic Keyboard support |
| Charger | USB-C |