Google Pixel 9 Pro 5G 16GB RAM-Obsidian-256GB
Main image
Click to view image in fullscreen
calcActive())">
Google Pixel 9 Pro 5G 16GB RAM-Obsidian-256GB
Condition : New
1 year Warranty Warranty policy
15 Days Easy Returns Return & refund policy
SKU
8811-Obsidian-256GB
AED 3,149.00
(Includes VAT)
AED 4,999.00
37% Off
(Includes VAT)
% Off
Description
More Information
| Brand | |
|---|---|
| Launch / Series | 2024 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 256GB |
| Body / Dimensions | 152.8 mm (height) x 72 mm (width) x 8.5 mm (depth) 199 g |
| Display | 6.3-inch (161 mm) Super Actua display (LTPO) |
| Camera | Pro triple rear camera system: 50 MP wide | 48 MP ultrawide with Macro Focus | 48 MP 5x telephoto lens |
| Chipset | Google Tensor G4 |
| OS | Android |
| Network | 5G |
| Sim | Dual Sim |
| Battery | 24+ hour battery life Up to 100-hour battery life with Extreme Battery Saver Typical 4700 mAh (Minimum 4558 mAh) Fast charging – up to 55% in about 30 minutes |
| Charger | USB-C |