Google Pixel 9 Pro Fold 5G 16GB RAM-Porcelain-256GB
Main image
Click to view image in fullscreen
calcActive())">
Google Pixel 9 Pro Fold 5G 16GB RAM-Porcelain-256GB
Condition : New
1 year Warranty Warranty policy
15 Days Easy Returns Return & refund policy
SKU
8806-Porcelain-256GB
AED 3,999.00
(Includes VAT)
AED 8,999.00
56% Off
(Includes VAT)
% Off
Description
More Information
| Brand | |
|---|---|
| Launch / Series | 2024 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 256GB |
| Display | 8.0″ Foldable OLED 120Hz Display 6.3-inch External OLED Display |
| Camera | Triple Rear Camera System: ultra-wide lens, and telephoto lens with optical zoom 48 MP+10.8 MP+10.5 MP Camera |
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) Processor |
| OS | Android |
| Network | 5G |
| Sim | Dual Sim |
| Battery | 4650 mAh, non-removable Battery |
| Additional Features | Runs on Android 14 with upgrades available up to Android 15, ensuring years of software support. USA – Canada – Japan Variants |
| Charger | USB-C |