Samsung Galaxy Z Flip6 5G 12GB RAM-Green-256GB
Main image
Click to view image in fullscreen
calcActive())">
Samsung Galaxy Z Flip6 5G 12GB RAM-Green-256GB
Condition : New
1 year Warranty Warranty policy
15 Days Easy Returns Return & refund policy
SKU
8734-Green-256GB
AED 3,049.00
(Includes VAT)
AED 3,999.00
24% Off
(Includes VAT)
% Off
Description
More Information
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Launch / Series | 2024 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Body / Dimensions | Unfolded: 165.1 x 71.9 x 6.9 mm | Folded: 85.1 x 71.9 x 14.9 mm |
| Display | 6.7 inches, Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Camera | Main - 50 MP f/1.8 (wide), 12 MP f/2.2 (ultrawide) | Selfie - 10 MP f/2.2 (wide) |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| OS | Android |
| Network | 5G |
| Sim | Dual Sim |
| Battery | 4000 mAh, non-removable |
| Additional Features | LED flash, HDR, panorama | Video - 4K@30/60fps | Fingerprint (side-mounted) | Charging - 25W wired, 15W wireless, 4.5W reverse wireless | IP48 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Charger | USB-C |