Nikon Coolpix P950
Main image
Click to view image in fullscreen
calcActive())">
Nikon Coolpix P950
Condition : New
1 year Warranty Warranty policy
15 Days Easy Returns Return & refund policy
SKU
4546
AED 2,499.00
(Includes VAT)
AED 3,499.00
29% Off
(Includes VAT)
% Off
Description
More Information
| Model No. | 26532 |
|---|---|
| Launch / Series | 2020 |
| Sensor | 16MP 1/2.3" BSI CMOS Sensor |
| Image Stabilisation | Digital, Optical in Integrated Lens |
| ISO | 100 to 6400 in Auto Mode (Extended: 100 to 12,800) |
| Brand | Nikon |
| Continuous Shooting | Up to 7 fps at 16 MP for up to 10 Frames |
| Memory Card Slot | Single Slot: SD/SDHC/SDXC |
| Built in Flash | Yes |
| Display | 3.2" 921k-Dot Vari-Angle LCD Monitor |
| Battery | EN-EL20a Rechargeable Lithium-Ion |
| Additional Features | Dual Detect Optical Vibration Reduction, Built-In Wi-Fi and Bluetooth, UHD 4K30 and Full HD 60p Video, |